Taze Makarna Pişirme Püf Noktaları

En son güncellendiği tarih: 19 Haz 2020

1- Taze makarna haşlama suyuna asla yağ koymayın; Taze makarna haşlama sırasındayapışmayı önlemek için tek yol, bol suda haşlamaktır. Taze makarna suyuna katacağınız yağ, süzme sırasında taze makarna yüzeyinde kalıp, sosun taze makarnaya tutunmasını engeller. İdeal lezzet için 100 gr taze makarnanızı 1 litre suda ve derin bir tencerede pişiriniz.


2- Suyu kaynatın; Eğer taze makarnanızı al dente (dişe gelecek dirilikte) istiyorsanız, suyu kaynatmak çok önemlidir. Taze makarna suyla mümkün olduğunca az temas etmelidir.


3- Asla altını kısmayın; Haşlama suyunuzun sıcaklığı sabit kalmalı. Bu sayede taze makarna daha hızlı pişer ve al dente sonuç elde edilir. Taze makarnanızın haşlanma süresini uzatmanız, hamurlaşmasına sebeb verecektir


4- Dişinizden başka bir şeye güvenmeyin; Al dente kıvamı için taze makarnanızı çok haşlamayınız.


5- Taze makarnayı süzdükten sonra yıkamayın Taze makarnanızı süzdükten sonra haşlama suyunun bir kısmını saklamanız iyi olabilir. Bu suyu sosunuzun çok koyu olması durumunda inceltmek için kullanabilirsiniz. Ancak taze makarnanızı asla yıkamayın. Yıkanmış taze makarnanın yüzeyindeki nişasta kaybolur ve sos yapışmaz.


6- Sosunuz önceden hazır olsun Taze makarnanızı süzer süzmez sosun içine koyun, altını açın ve karıştırın. Eğer sosunuz çok koyuysa içine biraz haşlama suyu ekleyin. Nişasta dolu bu su, sosunuzu zenginleştirip taze makarnaya yapışmasını sağlayacaktır.


7- Bekletmeden servis edin Taze makarna en iyi taze ve sıcakken yenir. Yemeğin tadını artırmak için üzerine rendelenmiş parmesan, pecorino romano gibi peynirler ya da kıyılmış maydanoz serpebilirsiniz.24 görüntüleme0 yorum